Договір NDA може бути складений в будь-який момент, а термін його дії визначають сторони, що беруть участь в угоді. Використання цього формату стає в українському бізнесі звичною практикою. Особливо це стосується IT-сегменту, де такі угоди стали вже традиційними.
Навіщо необхідний NDA?
Мета NDA – зменшення ризиків і забезпечення гарантії компенсації втрат, пов'язаних з витоком конфіденційної інформації. Він не тільки є попередженням про заборону розголошення, а визначає застосування санкцій в разі порушення зазначених домовленостей і відшкодування завданих збитків.
Незважаючи на зростаючу популярність NDA, деякі підприємці припускають, що цей формат в Україні не працює. Таке ставлення має свої причини. З одного боку, регулювання угод про нерозголошення українським Цивільним Кодексом не визначене. Однак, з іншого боку, в основі NDA лежать загальні положення про свободу договору, тому при його складанні можна впровадити будь-який спосіб захисту інформації, який не буде суперечити законам України. Таким чином, можливе створення реальних меж для аутсорсера або аутстаффера, що призводить до підвищення відповідальності виконавця при реалізації поставлених перед ним завдань.
Структура і нюанси договору NDA
1. Сторони договору. При укладанні NDA розглядаються дві сторони: замовник послуги, що надає інформацію, і виконавець, який отримує інформацію. Крім того, в угоді необхідно встановити конструкції доступу третіх осіб, якими можуть бути співробітники аутсорсера або субпідрядники.
ВАЖЛИВО! Слід зазначити, що вся розкрита конфіденційна інформація залишається у власності замовника.
2. Визначення конфіденційної інформації. Договір, що дійсно захищатиме інтереси бізнесу відрізняється від правової фікції визначенням поняття конфіденційної інформації. Цитування ст. 21 ЗУ «Про інформацію» або розмита форма можуть стати вразливим місцем для замовника. Тому необхідно чітко визначити, що буде в конкретному випадку взаємин відноситися до конфіденційного. Наприклад, до цієї категорії відомостей можна віднести всі дані, що зберігаються на робочих пристроях і хмарних сховищах компанії.
ВАЖЛИВО! Крім усього іншого, варто ввести розмежування між конфіденційною і комерційною інформацією. Як українські підприємці, так і деякі юристи часто об'єднують ці поняття в одне. Однак між ними є відмінності, а визначення комерційної таємниці закріплено законодавством.
3. Умови розкриття інформації. У деяких випадках варто зв'язати цінну для компанії інформацію зі шляхами її передачі. Так, можна позначити конфіденційними все ті відомості, які були надіслані з зазначених в договорі адрес.
4. Визначення інформації, яка не є конфіденційною. Розмежування даних, що знаходяться у відкритому доступі, дозволить краще визначити рамки конфіденційності. У цей пункт також може потрапляти та інформація, яка була отримана незалежно і законним шляхом виконавцем до укладення договору.
5. Зазначення допустимого використання інформації. Звичайно, способам використання конфіденційних відомостей теж є місце в NDA. При необхідності перераховуються всі поставлені завдання перед виконавцем із зазначенням того, яка саме інформація в них буде застосовуватися.
ВАЖЛИВО! Власник конфіденційної інформації має право накласти заборону на передачу даних держорганам за запитом. Це призводить до певних ризиків. Тому даний пункт потрібно особливо ретельно опрацювати з юристом, зваживши всі за і проти.
6. Поняття розголошення інформації. Під незаконним розповсюдженням конфіденційних відомостей найчастіше мається на увазі продаж даних, передача зацікавленим в них особам та будь-яке використання в особистих цілях. Згідно з типовим договором, виконавець повинен не тільки зберігати інформацію в таємниці, але і не допускати її несанкціонованого використання, застосовуючи належні заходи щодо захисту даних.
7. Встановлення санкцій. Одна з головних задач сторін при складанні NDA полягає не тільки у визначенні вищевказаних понять, а й у виборі відповідальності за порушення договору. Найбільш поширене накладення штрафу або відшкодування збитків.
ВАЖЛИВО! Пам'ятайте, що посилання на законодавство України не працює, так як розголошення конфіденційної інформації в нашій країні по факту не регулюється. Таким чином, розмите формулювання або відсутність даного пункту робить договір безглуздим.
8. Наслідки порушення угоди. Крім визначення санкцій, варто вказати інші наслідки порушення умов – повернення або знищення отриманої від замовника інформації.
9. Термін дії NDA. Угода про нерозголошення за термінами не завжди відповідає основному договору про спільну роботу. У більшості випадків тривалість NDA на 3-5 років більше, ніж сама співпраця. Це обумовлено актуальністю конфіденційності.
10. Положення про уникнення конкуренції. Багато з укладених в Україні договорів NDA мають цей пункт. Однак це більше формальність, так як КУ і ЦКУ гарантовано право вільного вибору професії та роду трудової діяльності.
І, звичайно, не слід забувати про необхідність правильного письмового оформлення отриманої / переданої конфіденційної інформації. Такий документ (найкраще акт) повинен бути максимально деталізований за переліком інформації, підтверджувати стан переданої / отриманої інформації в належному (з можливістю подальшого використання) вигляді, а також скріплений підписами і печатками сторін.
Підсумок
Угоду про нерозголошення слід укладати для передбачення порядку дій і наслідків для конкретних ситуацій, убезпечивши тим самим інтереси бізнесу. До того ж не можна ставитися до нього, як до формальності. Будь-яка неточність або розмитість в формулюванні може негативно відбитися на відносинах з виконавцем, а також, що найнеприємніше, нанести сильний фінансовий збиток. Це причина, через яку варто звернутися до професіоналів при укладенні договору.
SAFIR Law&Finance пропонує послуги по розробці договорів і юридичного супроводу угод. Наші експерти швидко і якісно складають договори, з огляду на специфіку конкретного бізнесу і особливості співпраці сторін. Головне – наші угоди про нерозголошення дійсно працюють, забезпечуючи бездоганний захист інтересів компанії клієнта. Залишайте заявку або телефонуйте за додатковою інформацією.