eng ru ua

Меню
+38 044 223 60 43

21.08.2019

< Назад

Укладання договорів: правові нюанси

Укладення договору – операція, з якою регулярно стикаються всі юридичні особи. Вона є невід'ємною частиною підприємницької діяльності, а від грамотності її виконання залежить подальший розвиток бізнесу. Всього одна помилка або неточність у договорі може привести до фатальних наслідків. Тому підприємцю слід бути уважним до деталей, враховувати закони і деякі вимоги. Про це ми зараз і поговоримо.

Укладання договорів: правові нюанси

Під укладенням договору мається на увазі не просто підпис під сформульованими в декількох рядках обов'язками обох сторін. Ця операція має свої нюанси і свої правила з законодавчої точки зору. Будь-який досвідчений юрист зможе дати певні рекомендації, а точне дотримання правил і порад експерта дозволить вам убезпечити свій бізнес. Проте, максимальну безпеку підприємницької діяльності здатний забезпечити лише професійний юридичний супровід. Тільки постійний контакт з фахівцем дає можливість повністю позбутися від ризику допущення помилок.

Форми укладання договору

Почнемо з того, що укласти договір можна як в письмовій, так і усній формі.

Згідно ст. 208 Цивільного кодексу України, письмова форма визнається єдиною законною у випадках укладення угод між:

  • юридичними особами;
  • юридичною та фізичною особою;
  • фізичними особами (при сумі, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – 340 грн. станом на 2019 рік).

Письмова форма передбачає підписання сторонами або їх повноважними представниками єдиного документа з заголовком "Договір" і повним перерахуванням всіх умов угоди. Варто врахувати, що факсимільний або цифровий підпис допускається лише при наявності між сторонами відповідної угоди із зразками їх власноручних підписів. Серед обов'язкових реквізитів також печатки підприємців, що укладають договір. Крім того, часто вимагається нотаріальне посвідчення, а іноді ще й державна реєстрація.

Усна форма актуальна в договорах, які виконуються безпосередньо в момент їх укладення. Прикладом таких випадків служить роздрібна торгівля. Якщо ж за договором покупцем є юридична особа, то продавець зобов'язаний видати документ, що підтверджує покупку (рахунок, накладну та ін.)

Вимоги українського законодавства

Основні вимоги законодавства України, що стосуються укладення договорів, вказані в ст. 203 Цивільного кодексу України. Серед основних правил:

  • Договір оформляється за стандартами в усній або письмовій форми.
  • Особи, які укладають договір, зобов'язані мати повні повноваження і відповідну дієздатність.
  • Угоди, описувані договором, і їх наслідки не повинні суперечити законам України, повністю їм підкоряючись.
  • Договір спрямовується на реальне здійснення обумовлених в ньому дій, при цьому згода кожної сторони має бути без примусу (ст. 627 Цивільного кодексу України).
  • Здійснювана операція обкладається ПДВ. При укладанні договору слід вказувати, чи включений податок в обговорювану суму чи ні.

Крім того, договір повинен мати певний зміст, без якого угода вважається недійсною.

Зміст договору

Обов'язковими в змісті договору вважаються істотні умови. Основна з них в загальному випадку – предмет договору. Після нього позначаються умови, які є необхідними для договору конкретного виду, згідно з відповідною статтею Закону України. Наприклад, в разі оренди земельної ділянки слід керуватися ст. 15 Закону України «Про оренду землі» №161. При укладенні господарського договору за ст. 180 Господарського кодексу України вказується ціна та термін дії. На додаток до всього обов'язково обумовлюються умови, які зажадала включити хоча б одна зі сторін, які укладають договір.

Види договорів

З метою спрощення процесу укладення договорів в Україні, були розроблені стандартні форми. На практиці точно їх дотримуватися необхідно тільки у випадках, передбачених законом. Наприклад, шаблоном, який затверджений Фондом державного майна України у вигляді наказу №1774, потрібно скористатися при оренді державного майна.

Перш за все, типові форми розроблені для найбільш поширених видів договорів:

  • Купівлі-продажу і постачання (ст. 655-714 Цивільного кодексу України, ст. 264-271 Господарського кодексу України);
  • Міни (Ст. 715-716 Цивільного кодексу України, ст. 293 Господарського кодексу України);
  • Оренди або майнового найму (Ст. 759-826 Цивільного кодексу України, ст. 283-292 Господарського кодексу України; Закони №161, №723, №2269);
  • Позики (Ст. 1046-1053 Цивільного кодексу України);
  • Про надання послуг (ст. 901-907 Цивільного кодексу України);
  • Про виконання робіт (Ст. 837-900 Цивільного кодексу України).

Підкреслимо, що суворе дотримання форм не завжди є обов'язковим. У більшості випадків достатньо вказати в змісті наведені вище умови. Однак перераховані форми допомагають не допустити логічні помилки при укладенні договорів.

На що ще звернути увагу

Перед підписанням договору необхідно провести ретельну правову і фінансову перевірку контрагента. Дана процедура включає в себе перевірку сумлінності контрагента і складання об'єктивного уявлення про нього, його активи, діяльність, положення на ринку, наявність судових спорів, не завершених виконавчих проваджень, і не тільки.

Щоб забезпечити ведення двосторонніх відносин, необхідно зібрати всю можливу інформацію про організацію контрагента. Основою такої інформації повинні бути:

  • факт занесення відомостей про організацію в державних реєстрах;
  • перевірка повноважень директора;
  • копії установчих документів;
  • інформація про виконання конкретних домовленостей, якість їх виконання і терміни.

Хочете уникнути проблем в майбутньому і захистити свій бізнес? Тоді не ризикуйте при підписанні договорів, а довірте оформлення та перевірку відповідних документів професіоналам. Таких експертів з юридичного супроводу угод Ви знайдете в SAFIR Law&Finance. З нами Ваш бізнес буде в безпеці.

ЗАПИТАЙТЕ ЕКСПЕРТА

Читати ще

02.07.2020

Штрафні санкції за несвоєчасну сплату за договорами на період карантину

08.06.2020

Блокування податкових накладних: що робити?

15.05.2020

Податкові зміни у законодавстві на час карантину

© 2020 Safir Law&Finance. All rights reserved.

меню

Залиште свої дані і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!

Залиште свої дані і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!