Перевірки Держпраці — ще одна процедура, яка була змінена в рамках модернізації українського законодавства. Одні з останніх новацій внесені постановою №466 від 5.06.2019. Згідно з цим розпорядженням, замість Фонду захисту прав інвалідів, перевірки по дотриманню вимог працевлаштування осіб з інвалідністю будуть проводити уповноважені представники Держпраці.
Що таке зміна означає для бізнесменів? Перш за все, контроль із зазначеного питання тепер чітко описаний законом. Він повністю підпорядковується Порядку проведення перевірок Держпраці. У процедурі є свої нюанси і підводні камені, але також є і лазівки — можливість не допустити перевіряючих до ревізії по ряду причин.
Вимоги щодо працевлаштування інвалідів в Україні
Сьогодні, відповідно до законодавства України, діє певний норматив з працевлаштування осіб, які мають інвалідність. Вони стосуються організацій, чисельність співробітників яких перевищує 8 осіб:
- При штаті від 8 до 25 осіб, забезпечується працевлаштування мінімум одній особі з інвалідністю.
- Якщо співробітників в компанії більше 25, надається не менше 4% робочих місць для осіб з інвалідністю.
Крім перевірки виконання зазначеного нормативу, при здійсненні контролю перевіряється реєстрація підприємства у Фонді соціального захисту інвалідів, а також здача звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.
Порядок проведення перевірки Держпраці
З 2019 року перевірки Держпраці щодо захисту прав інвалідів будуть проводитися як за щорічним планом, так і позапланово. Перші здійснюються залежно від категорії ризику конкретного бізнесу. Про планової ревізії підприємця попередньо повідомляють. Такий перевірці відводиться 10 робочих днів. Для малого бізнесу цей термін скорочено до 5 днів.
Позапланові перевірки за законом здійснюються без будь-яких попереджень, але лише за наявності підстав. Причинами можуть стати скарги з боку співробітників або несвоєчасна відправка звіту. При цьому кількість таких контрольних заходів, в залежності від розміру компанії, обмежена — не більше 15-30 днів на рік.
Порядок дій інспектора, що виконує перевірку теж точно прописаний законодавством. Наприклад, перевіряючий зобов'язаний надати підтвердження свого права на проведення ревізії.
Які документи підготувати до перевірки
При проведенні перевірки Держпраці з питань захисту трудових прав осіб з інвалідність роботодавець повинен надати наступні документи:
- звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;
- накази про прийом на роботу, розірвання контракту або переведення на іншу роботу;
- договори і трудові книжки осіб з інвалідністю;
- підтвердження інвалідності у зазначених в звітах співробітників;
- звіти з праці в формі N1-ПВ;
- робоче штатний розклад і табель обліку робочого часу;
- розрахунково-платіжні відомості працівників.
Крім того, в деяких випадках надаються:
- список підприємств, що становлять господарське об'єднання;
- витяг з Реєстру неприбуткових установ та організацій;
- договори з підтвердженням розміщення в громадській організації осіб з інвалідністю;
- платіжні доручення за вказаними вище договорами.
Як правильно відмовити в допуску до перевірки
У правилах проведення перевірок Держпраці також вказуються причини, за якими роботодавець може відмовити інспектору у допуску. Серед них:
- порушення норм про періодичність перевірок;
- відсутність копії повідомлення та наказу про проведення ревізії;
- невідповідність поданих інспектором документів вимогам закону України;
- підприємець не отримав повідомлення про планову перевірку;
- перевищення строків проведення перевірки;
- повторна позапланова перевірка за фактами, які є підставою попередньої;
- використання не затвердженої уніфікованої форми акта перевірки.
Хочете мати юридичну підтримку під час перевірки Держпраці на Вашому підприємстві? Зверніться в SAFIR Law & Finance. Наші фахівці захистять Ваші права і простежать, щоб процедура ревізії не відхилялася від закону.