eng ru ua

Menu
+38 044 223 60 43

04.07.2019

< Back

Перевірки Держпраці: причини і наслідки (Ukrainian)

Перевірки Держпраці здатні привести до досить серйозних проблем. Навіть за невелике порушення з виплати зарплати або через понаднормову роботу персоналу можна отримати досить неприємний штраф. Однак у багатьох випадках страх перед інспекцією необгрунтований. Чи варто побоюватися перевірки Держпраці саме Вам? Які можуть бути "підводні камені"? Розповідаємо.

Перевірки Держпраці: причини і наслідки (Ukrainian)

З перевіркою Держпраці стикаються більшість українських бізнесменів. Ця процедура спрямована на виявлення тіньового бізнесу, але й чесним підприємцям іноді загрожує великими неприємностями. За останній рік, згідно зі статистикою, 60% виявлених на підприємствах порушень пов'язані з проблемами виплати заробітної плати: затримки, виплати в зменшеному обсязі або нижче встановленого мінімуму. За все це підприємцю доводиться платити у великому обсязі.

Рідше — порушення тривалості відпустки і при наявності понаднормових робочих годин. Значно дорожче — більше 100 тис. грн. — обходяться українським бізнесменам виявлення неоформлених трудових відносин, зловживань роботою стажерів і необумовлені контрактом зміни умов праці.

Хочете, щоб перевірка пройшла швидко, спокійно та з мінімальними фінансовими втратами? Тоді дізнайтеся, як це все працює.

Причини перевірок Держпраці

26 квітня 2017 року Україна прийнято постанову №295, якою встановлюється порядок реалізації держконтролю за дотриманням трудового кодексу. Через півтора року набуло сили ще одне розпорядження — «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення». Головна ідея указів полягає, як було сказано вище, в протидії тіньової зайнятості, а також легалізації доходів працюючих.

Згідно зі згаданими документами, сьогодні в Україні проводяться два види перевірок: планові та позапланові. Періодичність проведення перших пов'язана зі ступенем ризику діяльності конкретного бізнесу. Ризик визначає ряд критеріїв, серед яких наявність заборгованостей по виплаті зарплати, її розмір нижче мінімуму та інші порушення. При "низькому" рівні ризику перевірки проводяться лише один раз в 5 років. У випадках "середнього" або "високого" — раз в 3 або 2 роки відповідно. Плановий візит співробітників держорганів супроводжується письмовим повідомленням за десять днів.

Позапланові перевірки Держпраці проводяться в разі надходження інформації про факт порушення трудових законів, незалежно від раніше проведених перевірок. Джерела відомостей можуть бути найрізноманітніші, включаючи не тільки працівників, а й ЗМІ. Крім того, приводами позапланових перевірок стають рішення суду, дані про порушення від правоохоронних органів і державних служб (ДФС, Держстат і ін.).

Порядок проведення перевірок

Процес перевірки Держпраці складається з декількох етапів в залежності від передбачуваних видів порушень. В першу чергу перевіряється вся документація. У документах увага приділяється наявності наказів про прийняття на роботу, записам у трудових книжках, розкладу роботи, підтвердженню виплат заробітної плати. Перевіряється ще і дотримання надання найманим працівникам пільг, які передбачаються Законом України. При цьому перевіряючому заборонено передавати іншим особам конфіденційну інформацію з вивчених документів.

З метою виявлення неоформлених відносин і незадовільних умов праці, інспектор може обстежити всі приміщення, що перевіряються. Обов'язковим в більшості випадків є безпосереднє спілкування з працівниками підприємства. Розмова щодо трудових відносин може здійснюватися як наодинці, так і в присутності колег або інших свідків. Всі отримані відомості фіксуються обраним інспекцією шляхом, наприклад, в письмовій формі або за допомогою відеозйомки.

Перевірка Держпраці проводиться протягом 10 робочих днів. У разі ФОП термін скорочується до 2-х днів.

"Підводні камені"

Зверніть увагу, що спроби відмовити у проведенні перевірки, призводять до штрафу в розмірі від трьох до ста мінімальних зарплат. Перешкодженням може вважатися відсутність на робочому місці керівника компанії, так як він вирішує питання про допуск до перевірки. Однак практика показує, що допускається одноразове відсутність директора або підприємця.

Пам'ятайте про своє право записувати всі коментарі та зауваження при спілкуванні з інспектором. Це дозволить довести можливі відхилення від законодавства під час перевірки з боку держорганів. Але не рекомендуємо відразу сприймати перевіряючого негативно. При демонстрації готовності до співпраці та діалогу, перевірка пройде набагато спокійніше, а інспектор з більшою ймовірністю підкаже, як швидко і законно вирішити ту чи іншу проблему.

Так як представник інспекції отримує доступ до документації підприємства, варто вимагати від нього підписання договору про нерозголошення конфіденційної інформації. До договору слід прікріпити перелік документів і відомостей, що надаються при перевірці.

Турбуєтеся про наближення перевірки Держпраці? Потребуєте супровід та підтримку від юристів? Хочете оскаржити результат? Зверніться по допомогу до фахівців SAFIR Law&Finance! Консультація безкоштовно.

ASK A QUESTION EXPERT

More

13.12.2019

Як відкрити бізнес в ОАЕ? Рекомендації експерта. (Ukrainian)

05.12.2019

Причини проведення податкового аудиту та що він може виявити (Ukrainian)

27.11.2019

Підводні камені і нюанси ведення бізнесу на Amazon (Ukrainian)

© 2020 Safir Law&Finance. All rights reserved.

menu

Leave your details and we will contact you shortly!