ua

Меню
+38 044 223 60 43

15.04.2020

< Назад

Простій на підприємстві: нові правила гри в умовах карантину

У відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» від 11 березня 2020 року №211 на усій території України з 12 березня 2020 року установлено карантин. Це складний виклик, з яким зіткнувся бізнес та економіка в цілому. Відтак, перед роботодавцями постало багато питань – зокрема, що робити з працівниками, оскільки призупинення діяльності має наслідком скорочення виплат на оплату праці.

Простій на підприємстві: нові правила гри в умовах карантину

Пошук оптимальної моделі поведінки роботодавця, в переважній більшості, зводився до наступних можливих варіантів:

  • скорочення працівників;
  • зміна графіку відпусток та надання щорічних оплачуваних відпусток на час карантину (в межах 24-х календарних днів);
  • надання відпусток без збереження заробітної плати на весь час карантину;
  • запровадження та оплата простою;
  • зміна режиму роботи працівників;
  • переведення працівників на віддалену чи позмінну роботу;

Згодом, з метою запровадження підтримки для працівників та роботодавців в умовах поширення коронавірусу COVID-19, 30 березня 2020 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Однією із новел, запроваджених цим законодавчим актом, стала зміна правового регулювання порядку оплати часу простою відповідно до Закону України «Про зайнятість населення».

Отже, зупинимося на ключових нововведеннях: 1. Час простою не з вини працівника, в тому числі на період оголошення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу). 2. У працівників виникає право на отримання допомоги по частковому безробіттю у разі втрати ними частини заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скорочення) діяльності через проведення карантинних заходів.

Така допомога надається лише для офіційно працевлаштованих працівників (крім осіб, які отримують стипендію), роботодавці яких здійснюють сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та здійснюється територіальними органами Державної служби зайнятості за зверненням роботодавця для подальшої виплати працівникам.

Сума допомоги надається роботодавцям із числа суб'єктів малого та середнього підприємництва, за умови відсутності заборгованості з виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску протягом останніх п’яти років.

Для отримання допомоги роботодавець, протягом 30 календарних днів з дня зупинення (скорочення) виробництва, подає такі документи:

  • заяву у довільній формі;
  • копію наказу із зазначенням дати початку зупинення (скорочення) виробництва та переліком заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19);
  • відомості про працівників, у яких виникло право на допомогу по частковому безробіттю;
  • довідку про відсутність заборгованості з виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску;

Рішення про надання допомоги приймається протягом трьох робочих днів з дня подання роботодавцем документів.

Розмір допомоги не може перевищувати розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом.

Виплата працівникам допомоги здійснюється роботодавцем з першого дня скорочення тривалості їх робочого часу, але не більше строку запровадження карантинних заходів.

У випадку порушення гарантій зайнятості осіб, яким виплачувалася допомога (розірвання трудового договору протягом шести місяців (якщо допомога виплачувалася менше ніж 180 календарних днів, - протягом періоду, що дорівнює періоду виплати допомоги), з дня закінчення виплати допомоги з підстав, передбачених п. 1 ст. 40 (крім повної ліквідації або припинення діяльності роботодавця), п. 1 ст. 36, ч. 3 ст. 38 Кодексу законів України про працю, кошти повертаються в повному обсязі до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Для отримання професійної консультації у сфері трудових відносин – звертайтеся до експертів SAFIR Law&Finance!

ЗАПИТАЙТЕ ЕКСПЕРТА

Читати ще

02.07.2020

Штрафні санкції за несвоєчасну сплату за договорами на період карантину

08.06.2020

Блокування податкових накладних: що робити?

15.05.2020

Податкові зміни у законодавстві на час карантину

© 2020 Safir Law&Finance. All rights reserved.

меню

Залиште свої дані і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!

Залиште свої дані і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!