Перед тим як говорити про оптимізацію податків, хочемо привести деяку статистику. Згідно з дослідженням «Doing Business 2018», Україна знаходиться на 76 місці в рейтингу надання умов для ведення підприємницької діяльності. У 2019 ситуація трохи покращилася — 71 місце. Однак до ідеальної системи нам ще дуже і дуже далеко. За опитуваннями, однією з основних наших перешкод на шляху до досягнення бізнес-успіху є система оподаткування. При цьому тільки мала частина українських підприємців користується можливістю оптимізації податків.
Що таке оптимізація податків?
Відповідь дуже проста: "Це спосіб платити державі менше". Займаючись бухгалтерією самостійно або не вдаючись у деталі її ведення, можна упустити досить непогану економію. Однак, незважаючи на принадність пропозиції, багато хто побоюється мінімізації оподаткування. Пов'язано це з кількома причинами. Хтось плутає оптимізацію податків з ухиленням за допомогою "сірих" схем. Хтось вважає, що процес надто складний і ризикований. Такі побоювання, з одного боку, зрозумілі, адже ніхто не хоче ставити свій бізнес під удар. Чесний підприємець готовий заплатити більше, аби убезпечити себе від проблем з податковою. Але, з іншого боку, подібні міркування означають лише відсутність розуміння суті даної можливості.
Оптимізація податків — ніщо інше, як використання своїх законних прав "на повну". При грамотній реалізації оптимізаційні схеми так само законні, як і, наприклад, безкоштовна вища освіту або приватизація нерухомості. Головне в цьому питанні — вибрати дійсно вигідні та легальні рішення з урахуванням особливостей свого підприємства.
Схеми зменшення оподаткування в Україні
Вивчаючи питання оптимізації податків, можна зустріти таке поняття, як "білі методи". Під ними мають на увазі законні схеми зменшення обсягу податкових виплат, при реалізації яких підприємець нічим не ризикує. Вони безпосередньо залежать від податкових реформ, які реалізує уряд для поліпшення умов ведення бізнесу та економічної ситуації в країні. Наведемо приклади деяких легальних стратегій:
- Оформлення співробітників через ФОП. Цим методом сьогодні користується досить велика кількість підприємств. Його суть в трудовому договорі з фізичною особою-підприємцем, що дозволяє сплачувати податок не більше 5% від розміру отриманого доходу за співробітника замість 18%.
- Оптимізація податку на прибуток з використанням ФОП. Продаж товарів за низькою ціною безлічі ФОПів, після чого останні продають товар за вищою ціною, але сплачуючи, при цьому, менший податок.
- Реорганізація компанії в холдингову структуру. При організації холдингу з метою оптимізації податків варто розглянути кілька можливостей. По-перше, для кожної складової структури (кожної юридичної особи) можна вибрати свій найбільш вигідний варіант оподаткування. Таке рішення дозволить знизити в сумі загальний обсяг податків холдингу. По-друге, можна мінімізувати податки шляхом "офшору" - розміщенні керуючої компанії за кордоном. Для цього варто вибрати держава з податковою системою більш зручною, ніж українська (наприклад, країни ЄС або США).
- Оптимізація податків із заробітних плат. Останні зміни в ПКУ дозволяють зменшити податкове навантаження з зарплат працівників. Наприклад, це можна зробити через соціальні відрахування (соцпакети, медичне страхування та ін.).
- "Нетиповий експорт" з використанням договорів комісії. Дозволяє оптимізувати ПДВ.
- Використання інститутів спільного інвестування (ІСО). Застосовується, в основному, будівельними компаніями.
Важливо! Метод оптимізації із застосуванням ФОП слід використовувати дуже обережно, так як останнім часом, влада посилила контроль за даними схемами.
"Підводні камені" при оптимізації податків
Насправді, кожна із зазначених схем має свої “підводні камені”. Будь-яка фіктивна операція може призвести до штрафів та кримінальної відповідальності за статтею 212 КК України — "Ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів". У разі ж використання офшорних юрисдикцій, потрібно пам'ятати про подвійне оподаткування, якого можна уникнути лише в деяких країнах. З цих причин розробку оптимізаціонної стратегії та юридичний супровід при її реалізації слід довірити професіоналам.
Мінімізувати оподаткування при грамотному підході — просто і, головне, безпечно. Але для цього обов'язково потрібно заручитися підтримкою досвідчених юристів в податковому праві. Експерти компанії SAFIR Law & Finance за 10 років практики зберегли клієнтам більш 46 млн $. Звертайтеся, і допоможемо вам успішно оптимізувати податки законним шляхом.