Почнемо з визначення: камеральна перевірка — перевірка даних звітності по ПДВ, що здійснюється представниками податкової служби безпосередньо в приміщенні відповідних державних органів. Згідно з пп. 75.1.1 ПКУ, вона організовується на підставі поданих в податкову службу звітів без спецрішення керівництва і будь-якого направлення. При цьому податківцям не потрібно отримувати дозвіл на перевірку від платника податків. Крім того, присутність того, хто безпосередньо подавав звітність також не є необхідною.
Сьогодні в Україні камеральна перевірка здійснюється або в електронному вигляді, або шляхом порівняння показників з програм, результатів автоматизованого спецконтролю та інших даних. В рамках перевірки аналізу піддаються відомості і елементи оформлення декларацій, а також додатків до них. В першу чергу, перевіряється точність всіх записів, відповідність правилам заповнення, наявність арифметичних та методологічних помилок.
Основні етапи камеральної перевірки
Процедура камеральної перевірки включає в себе три етапи контролю:
- візуальний;
- арифметичний;
- методологічний.
Перший етап полягає в перевірці в податковій декларації всіх реквізитів, які передбачені ст. 48 ПКУ. Крім того, виявляються будь-які невідповідності за чинною в момент складання звіту формою, що затверджується п. 46.5 ПКУ. У разі відсутності будь-якого з реквізитів або інших помилок скасовується статус декларації, тобто вона не вважається поданою.
До уваги перевіряючого потрапляють і граничні терміни подання звітного документа. Вони обумовлені в п. 203.1 ПКУ. При порушенні порядку подання декларації, камеральна перевірка вважається не пройденою на початковій стадії, результатом чого стає штраф за ст. 120 ПКУ.
Під арифметичними помилками в звіті мається на увазі неправильні розрахунки, невірно поставлені роздільники в цифрах або збої в переносах даних з використовуваних платником податків програм. Слід зазначити, що з'ясувати, чи є неточність в звіті арифметичною помилкою або "навмисним" приховуванням справжньою інформації, в рамках камеральної перевірки не можна. З'ясування цього факту варто чекати у вигляді "наступного кроку" з боку податкових служб.
Методологічні помилки — неправильно вписані дані, наприклад, показники вказані не в тих рядках, а також помилкове використання податкових ставок і коефіцієнтів.
Зверніть увагу, що камеральна перевірка охоплює не тільки звітність, подану в паперовому та електронному вигляді, але і уточнюючі розрахунки. Проте податковою службою не аналізуються бухгалтерські документи, договори та ін. Завдання податківця в даному випадку полягає виключно в перевірці форми і змісту декларації.
Як проходить процедура камеральної перевірки?
Міністерством доходів і зборів України від 14 червня 2013 року затверджені спеціальні Методологічні рекомендації №165. Згідно з цим документом, звіти в електронній формі проходять арифметичний контроль при використанні рекомендованого ПО. Співробітником податкових органів перевіряється правильність використання всіх ставок і пільг. Після проходить обробка показників, аналізується порівнянність даних зі звіту з відомостями з митних та інших органів.
Обов'язковою є і перевірка відповідності ПН (податкових накладних) ЄДР (єдиному державному реєстру). В її процесі зіставляються показники податкових накладних з тими, які зареєстровані в ЄРПН. Не менше уваги приділяється і даним попереднього облікового періоду, включаючи дати виписки податкових накладних та терміни подання уточнюючих розрахунків.
Терміни проведення камеральної перевірки
Камеральна перевірка податкової звітності, відповідно до законів України, виконується в певний період — 30 календарних днів після граничного терміну або з наступного дня факту подачі звіту. Можлива і перевірка з інших питань, але при цьому враховується її термін давності.
Відзначимо також той факт, що відповідно до Постанови №73, податкова перевірка платників податків з позитивною історією сплати податків проводиться в період до 5 календарних днів.
Оскарження результатів перевірки
Висновок камеральної перевірки може стати причиною додаткових нарахувань податкових зобов'язань з ПДВ. Такий результат можливий навіть у разі, коли була допущена невеличка неточність або методологічна помилка в оформленні декларації. Оскаржити акт можна протягом всього 10 робочих днів з дня після отримання результатів. На розгляд заперечень у відповідному контролюючому органі виділяється 7 робочих днів.
Виникли питання щодо проведення камеральної перевірки? Податкова служба заявляє про помилки в звітах, яких не повинно було бути? Зверніться по допомогу до нас! Заповнюйте форму на сайті, і ми допоможемо з рішенням будь-якого питання.