ru ua

Меню
+38 044 223 60 43

26.06.2019

< Назад

Фактичні податкові перевірки - сюрприз, до якого потрібно бути готовим

Фактичні податкові перевірки - сюрприз, до якого потрібно бути готовим

З підвищеною увагою держ.служб і проведенням податкових перевірок стикаються більшість працюючих в Україні бізнесменів.

Фактична перевірка, відповідно до Податкового кодексу є окремим видом перевірки і проводиться виключно з питань і при наявності підстав, чітко визначених законодавством. Тому, платнику податків слід розуміти всі загальні нюанси фактичних перевірок, причини їх організації та бути готовим до такого неприємного сюрпризу.

Предметом фактичної податкової перевірки може бути:

 • - контроль обігу готівки, порядку виконання розрахункових та касових операцій;
 • - виробництво і реалізація підакцизних товарів;
 • - трудові відносини з працівниками.

Підстави проведення перевірки визначені п. 80.2. ст.80 ПКУ, а саме, вона може проводитися якщо:

 • - при перевірках інших платників або за інформацією державних органів (органів місцевого самоврядування) виявлено можливі порушення в виробництві та обігу підакцизних товарів, здійсненні розрахункових і касових операцій, документів про державну реєстрацію, патентів ліцензій і т. п.;
 • - є письмове звернення покупця (споживача);
 • - в установлений термін не подана обов'язкова звітність по використанню реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та книг обліку операцій, нульові показники в них;
 • - є інформація про порушення вимог виробництва, обліку, зберігання і перевезення спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, цільового використання спирту платником;
 • - виявлені порушення за результатами попередньої перевірки;
 • - є інформація про використання найманих працівників без відповідного оформлення, виплати заробітної плати без сплати податків.

Слід сказати, що зазначені підстави визначені досить формально, в результаті чого у вашій діяльності може бути безліч ситуацій, коли у податкової виникнуть законні підстави на перевірку. Наприклад, у вас не працював інтернет або зламався касовий апарат і ви не змогли вчасно відправити звіт — і ось вам підстави для перевірки по п. 80.2.4.

До того ж, є ще одна специфічна особливість у подібних перевірок. Вони проводяться за місцем здійснення діяльності підприємства, включаючи господарські об'єкти та іншу власність платника податків. І головне — їх проводять без попередження.

Нюанси, які необхідно знати.

По-перше, згідно з підпунктом 80.2.1. ПКУ, підставою проведення можуть послужити результати перевірок інших платників податків, в яких зафіксовані факти порушення розрахункових операцій. Інформація може надійти ще від держорганів або органів місцевого самоврядування (пп. 80.2.2), а також шляхом письмового звернення споживачів (пп. 80.2.3). В останньому випадку подача відомостей від покупця повинна відповідати "Закону про звернення громадян", тобто до розгляду не допускається анонімна заява.

По-друге, в основі несвоєчасного подання обов'язкової звітності РРО (пп. 80.2.4) є теж свої застереження. Згадані звіти можуть не подавати госпсуб'єкти, які подають в ГФС в передбаченому так званому "Законі про РРО" обсязі інформацію по каналах зв'язку в електронній мережі. Під інформацією маються на увазі копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків в цифровому вигляді.

По-третє, підставою також може послужити виявлення порушень законів з питань, пов'язаних з попередніми податковими перевірками (пп. 80.2.6). Однак ця причина є дійсною тільки один раз протягом 12 місяців з факту складання акту попередньої перевірки, згідно з п. 80.3 ПКУ.

Як платнику податків не допустити перевіряючого до перевірки?

Почнемо з того, які документи має показати інспектор, який прийшов з фактичною перевіркою. Їх перелік передбачений п. 81.1 ПКУ, і це:

 • а) направлення на проведення перевірки;
 • б) копія наказу про проведення перевірки;
 • в) службове посвідчення.

Однак, важливо не тільки сама наявність перерахованих документів, але і їх зміст. Тому уважно огляньте все що надав вам інспектор. Відсутність хоча б одного з реквізитів або документів з п. 81.1 ПКУ може стати законною причиною для недопуску.

Сумніваєтеся в законності проведення податкової перевірки? Хочете захистити свої права і майно? Потрібні супровід та підтримка експерта? Залишайте заявку на сайті, і ми зв'яжемося з вами!

ЗАПИТАЙТЕ ЕКСПЕРТА

Читати ще

02.07.2020

Штрафні санкції за несвоєчасну сплату за договорами на період карантину

08.06.2020

Блокування податкових накладних: що робити?

15.05.2020

Податкові зміни у законодавстві на час карантину

© 2020 Safir Law&Finance. All rights reserved.

меню

Залиште свої дані і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!

Залиште свої дані і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!