eng ru ua

Меню
+38 044 223 60 43

15.10.2019

< Назад

Аутсорсинг і аутстафінг: різниця, недоліки і переваги, підводні камені

Українським підприємцям часто доводиться вдаватися до послуг аутсорсингу і аутстафінгу. При цьому молоді підприємці та початківці нерідко плутають ці два поняття. Різниця ж між ними суттєва. Невірна інтерпретація може не тільки поставити бізнесмена в незручне становище, а нашкодити його компанії через допущення помилок в документах. Бізнес-юристи SAFIR Law&Finance не дадуть Вам потрапити в халепу. Пояснюємо різницю між аутсорсингом і аутстафінгом простою мовою.

Аутсорсинг і аутстафінг: різниця, недоліки і переваги, підводні камені

Необхідність в досвідченому і кваліфікованому персоналі — гостра проблема сучасного бізнесу. Здавалося б, біржа праці переповнена резюме різних фахівців. Однак знайти дійсно тих, хто не підведе і допоможе вивести підприємство на лідерську позицію — дуже складне завдання. І тут на допомогу приходять компанії, що надають послуги аутсорсингу і аутстафінгу.

Різниця між аутсорсингом і аутстафінгом

Аутсорсинг — це формат довгострокових бізнес-відносин, що має на увазі виконання певних завдань однією компанією (А) для іншої (B). Прикладом може послужити обслуговування бізнесу юридичною фірмою замість найму штатного юриста, або підтримка корпоративного сайту веб-студією замість забезпечення робочими місцями веб-програміста і оптимізатора.

Аутстафінг — це залучення до роботи конкретних фахівців з агентства (С), без їх включення в штат замовника послуги. Іншими словами, компанія А не наймає працівників, а працює з юридичною особою С, на яку оформлені необхідні для бізнесу фахівці. При цьому представник бізнесу (власник, директор чи менеджер) може керувати фахівцями і ставити їм завдання.

Виходячи з визначень, можна виділити такі ключові відмінності аутсорсингу і аутстафінгу:

 • Предмет договору. При аутсорсингу договір укладається про надання послуги з виконання певного завдання (ведення бухобліку, юридичне обслуговування та ін.). У разі ж аутстафінгу предметом стає послуга з надання кадрів.
 • Управління робочою силою. Аутсорсинг зазвичай виключає пряму взаємодію компанії А з виконавцями поставленого завдання від агентства В. Управління фахівцями лежить на менеджері B, з яким спілкується представник А. Коли ж мова йде про аутстафінг, то А повністю управляє працівниками С в рамках укладеного договору.
 • Оплата праці. В аутсорсингових трудових відносинах оплата виконуваної роботи найчастіше відрядна, погодинна або щомісячна. Між робочою силою вона розподіляється всередині компанії B. А ось аутстафінговим фахівцям призначає зарплату і виплачує її безпосередньо А, тобто оплата відбувається так само, як і в разі звичайного найму.

Таким чином, різні завдання в українському бізнесі можуть виконуватися одним з трьох способів: аутсорсинг, аутстафінг і звичайний найм фахівців. У більшості випадків останній путь є найменш вигідним через оподаткування. Проте його правова сторона зрозуміла більшості підприємців. Як закон дивиться на аутсорсинг і аутстаффінг? Давайте в цьому розберемося.

Правове регулювання в Україні

Українське законодавство поки що не регламентує ні аутстафінг, ні аутсорсинг. У той же час немає і ніяких правових перешкод до укладення таких відносин між компаніями. Це підтверджують статті 6 та 627 Цивільного Кодексу України (ЦКУ).

Більш прийнятним з точки зору законодавства є аутсорсинг. Деякі з його варіантів навіть згадуються в законах. Наприклад, аутсорсингове ведення бухобліку повністю узгоджується з Законом «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», в якому порядок укладення необхідного договору описаний главою 63 ЦКУ.

З аутстафінгом все набагато складніше. Фактично, він має на увазі передачу "в оренду" людського ресурсу, а, згідно з чинним законодавством, орендувати можна тільки майно. Тому при неправильному укладанні договору, необхідного для врегулювання трудових відносин, його можуть визнати недійсним. Однак на практиці в Україні реалізована величезна кількість аутстафінгових бізнес-відносин.

Переваги і недоліки

Аутсорсинг і аутстафінг мають як загальні переваги, так і недоліки. І ті, і інші пов'язані, перш за все, з недосконалістю української правової системи. Почнемо з переваг:

 • Можливість переходу на нульову ставку податку на прибуток (при наявності менше 20 людей в штаті)
 • Зменшення обсягів кадрової документації
 • Зниження навантаження HR-менеджерів
 • Зменшення квоти на створення робочих місць для інвалідів (Закон України від 21.03.91 р №875-XII)
 • Зниження витрат на організацію робочого місця
 • Висока якість послуг

Недоліки наступні:

 • Неможливо залучити до матеріальної відповідальності працівників, які не входять до штату
 • Необхідно багато часу на розробку і узгодження договорів, а також ряду інших супутніх угод і документів
 • Розголошення конфіденційної інформації позаштатним особам
 • Висока ймовірність шахрайства

Всі перераховані недоліки можна легко нейтралізувати. По-перше, питання відповідальності та захисту комерційної таємниці вирішуються відповідними пунктами в договорі. По-друге, знизити ризик співпраці з недобросовісною компанією дозволить якісна перевірка інформації про неї. По-третє, співпрацюючи з досвідченими юристами і нотаріусами, можна істотно заощадити час на безпосереднє укладання угоди.

"Підводні камені" аутсорсингу і аутстафінгу

Якщо плюси з мінусами у двох розглянутих формах загальні, то підлі моменти, що криються в них, відрізняються. Одним з таких підводних каменів в аутсорсингу є "кіт в мішку". Замовляючи виконання будь-якої задачі, компанія А рідко занурюється в деталі дій команди B, так як важливий лише результат. Однак буває так, що B — посередник, який користується послугами на аутсорсі фірми D, перепродуючи їх. Результат для A — значна переплата через посередництво. Крім того, замовник в такому випадку буде дізнаватися про всі зміни в методах, концепціях і акцентах в останній момент, або не дізнаватися зовсім. Переплачувати чи ні — вирішувати тільки бізнесмену. А ось контроль за перебігом завдань і будь-яких змін варто прописати в договорі.

До аутстафінгу звертаються з метою оптимізувати податки та підключити до свого проекту сильну команду. Але хто вибирає її склад? Зазвичай цим займається постачальник послуги. Однак кількома реченнями в договорі цю ситуацію можна виправити. Необхідно вказати можливість вибору складу команди, зміни кількості фахівців і відлучення від роботи когось із аутстаф-співробітників.

Підсумки

Аутсорсинг і аутстафінг — два дійсно простих і зручних способу залучити до свого бізнесу хороших фахівців та оптимізувати податки. Головне, при розробці договору проявити максимальну педантичність. Увага повинна бути акцентована на умовах надання послуги, а також обов'язки з кожної зі сторін. Забезпечити 100% гарантію безпеки угоди, що укладається, зможе лише досвідчений юрист.

Юридичне обслуговування від SAFIR Law&Finance здійснюється на умовах аутсорсингу. Ми допомагаємо вести український і міжнародний бізнес безпечно в очах Держави. Крім того, наші фахівці розробляють трудові договори і супроводжують укладення угод. Завдяки нам, вам не потрібно буде побоюватися "підводних каменів". Також ми надаємо послугу аутстафінгу, надаючи свого юриста вам в компанію. Залишайте заявку на сайті або телефонуйте за вказаними телефонами.

ЗАПИТАЙТЕ ЕКСПЕРТА

Читати ще

02.07.2020

Штрафні санкції за несвоєчасну сплату за договорами на період карантину

08.06.2020

Блокування податкових накладних: що робити?

15.05.2020

Податкові зміни у законодавстві на час карантину

© 2020 Safir Law&Finance. All rights reserved.

меню

Залиште свої дані і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!

Залиште свої дані і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!