Питання щодо підвищення рівня мінімальної заробітної плати назрівало вже давно. Це зумовлено тим, що на даний момент мінімальний рівень заробітної плати не забезпечує задоволення необхідного рівня життя для населення. Ні для кого не секрет, що для того, щоб прогодувати сім’ю яка складається з чоловіка, дружини та двох маленьких дітей навіть двох тисяч гривень мінімальної заробітної плати на одного працюючого із батьків не буде вистачати для оплати комунальних послуг, харчування, проживання та оздоровлення дітей.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про оплату праці» розмір мінімальної заробітної плати визначається з урахуванням потреб працівників та їх сімей, вартісної величини достатнього для забезпечення нормального функціонування організму працездатної людини, збереження її здоров'я набору продуктів харчування, мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості, а також загального рівня середньої заробітної плати, продуктивності праці та рівня зайнятості. Всі прекрасно розуміли, що для грудня 2016 року 1600 гривень не достатньо для забезпечення мінімального рівня життя для людини. А що ж можна сказати про ситуацію, коли одинока жінка сама виховує маленьку дитину і для неї 1600-та гривень просто не буде достатньо для задоволення потреб хоча б своєї дитини, і таке становище є обурливим та недопустимим для України. Держава повинна дбати про своє населення та забезпечувати йому гідний рівень життя. Всі зараз говорять, що Україна – це Європа. Але де ж тут Європа, якщо пенсіонери не можуть дозволити собі не просто поїхати на відпочинок, а навіть дозволити проїзд у маршрутках і не можуть забезпечити собі нормальне харчування.
Підвищення мінімальної заробітної плати з 1 січня 2017 року свідчить про те, що наша держава повільно але впевнено підвищує економічний рівень свого населення. Факт підвищення мінімальної заробітної плати позитивно вплине на просте населення.
Відповідно до ч. 1 статті 95 Кодексу законів про працю України мінімальна заробітна плата - це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт). Таким чином ми бачимо, що починаючи з 1 січня 2017 року заробітні плати працівників не можуть бути меншими за 3200 гривень в місяць. Особливо позитивно підвищення рівня мінімальної заробітної плати повинно вплинути на працівників бюджетної сфери.
В частині 4 статті 3 Закону України «Про оплату праці» чітко вказано, що мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників. Це свідчить про те, що кожне підприємство, установа чи організація повинні дотримуватися законодавчих вимог щодо мінімального рівня оплати праці своїх працівників.
Варто зазначити, що крім цілого ряду позитивних моментів є також й негативні наслідки запровадження вдвічі більшого рівня мінімальної заробітної плати.
Одним з основних негативних моментів є те, що здійснювати підприємницьку діяльність чесно та так, як цього вимагає закон для більшості підприємців стане просто невигідно. Тепер працівникам потрібно буде платити більше і багато хто з підприємців просто не може собі цього дозволити. І ні для кого не секрет, що «розумні» роботодавці знайдуть для себе самий простий і розповсюджений вихід і будуть приймати працівників на роботу неофіційно для мінімалізації сплати за них податків. А добросовісні роботодавці просто не зможуть собі дозволити той штат працівників, на який вони розраховували ще пів року назад і їм прийдеться скорочувати його чисельність. Таким чином можна дійти логічного висновку про те, що якщо штат працівників буде скорочуватись, а наймати нових через сплату податків буде невигідно, кількість безробітного населення може значно зрости.
Щодо оплати праці ми вже з Вами розібрались, але залишається інше нагальне питання, яке за останній час дедалі частіше обговорюється - що буде з субсидіями після підвищення розміру мінімальної заробітної плати?
Всі ми знаємо, що оформлення субсидій залежить від доходу і починаючи з 1 січня 2017 року, після підвищення розміру мінімальної заробітної плати, одержувачів субсидій повинно стати менше. Дана обставина повинна позитивно вплинути на витрати держави та її бюджет адже витрати, які пов’язані з виплатами субсидій, стануть меншими. Але ж ми розуміємо, що просте населення, яке раніше виживало, позбавившись субсидій може залишитись у безвихідному становищі та це негативно вплине на його фінансовий стан.
Але все це полеміка, і реальні наслідки ми зможемо побачити лише на практиці починаючи з 1 січня 2017 року. Я свято вірю в те, що такі дії збоку держави зможуть приблизити нас хоча б на один крок до Європи, про яку всі ми з вами так мріємо і до вступу до якої всі ми так прагнемо. Також було б дуже добре, якби наша держава в цій безкінечній гонці за вступ до Євросоюзу не забувала, що після всіх цих реформ не варто забувати, що перш за все вона повинна думати про інтереси свого населення.
Старший партнер, адвокат
Віталій Бахуринський