ua

Меню
+38 044 223 60 43

15.05.2020

< Назад

Податкові зміни у законодавстві на час карантину

Пандемія коронавірусу Covid-2019 внесла значні зміни в життя кожної людини. Не оминула ця пандемія і бізнес, який через введення карантинних заходів на території України був вимушений вносити зміни в свою діяльність, а в деяких випадках і взагалі зупинитись.

Тому, з метою мінімізації негативних наслідків впливу пандемії як на економіку в цілому, так і на суб’єктів господарювання, Верховною Радою України було прийнято низку законодавчих змін щодо оподаткування.

Податкові зміни у законодавстві на час карантину

В даній статті ми розглянемо деякі з таких змін.

1. Зміна граничного обсягу доходів для платників єдиного податку.

Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року №540-ІХ (надалі – Закон №540) було внесено зміни до п.291.4. ст. 291 Податкового кодексу України та збільшено граничні обсяги доходів для платників єдиного податку 1-3 груп, а саме: 1 група – 1 000 000 грн., 2 група – 5 000 000 грн., 3 група – 7 000 000 грн.

Новина, звичайно, чудова, але необхідно звернути увагу на позицію Державної податкової служби України, яка провела розрахунок залишку ліміту до закінчення 2020 року.

З такою позицією податкового органу важко погодитись, але, з метою уникнення можливих питань зі сторони податкових органів, варто мати це на увазі. При цьому, вважаємо за необхідне зазначити, що закон зворотної сили не має, а тому в Законі №540 норми про те, що встановлені ним нові обсяги доходів застосовуються до платників податків з початку 2020 року, законодавцем не зазначено. Як наслідок, платники податків, які до 01 квітня 2020 року перевищили встановлені попередньою редакцією Податкового кодексу України обсяги доходів, не звільняються від податкових наслідків щодо перевищення цих сум.

2. Звільнення від відповідальності за порушення податкового законодавства та перевірки платників податків.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року №533-ІХ (надалі – Закон №533) в редакції Закону №540 підрозділ 10 розділу XX Податкового кодексу України було доповнено пунктом 52-1, відповідно до якого за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01 березня по 31 травня 2020 року, штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:

1. порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;

2. відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

3. порушення вимог законодавства в частині:

 • обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
 • цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;
 • обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
 • здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;
 • здійснення суб’єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб’єктів платниками акцизного податку;
 • зпорушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

У платників податків доволі часто виникає питання щодо застосування санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.

Відповідаємо - Державна податкова служба України на власному загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі в категорії 101.28 зазначила, що відповідно до Закону №533 протягом періоду з 01 березня по 31 травня 2020 року не будуть застосовуватися санкції за не реєстрацію (несвоєчасну) реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому, платникам податків треба пам’ятати, що не реєстрація податкової накладної негативно впливає на право контрагента платника податків скористатися правом на нарахування податкового кредиту з ПДВ.

Також, Законом №533 в редакції Закону №540 було встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня по 31 травня 2020 року, крім:

1. документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України (платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V Податкового кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.);

2. фактичних перевірок в частині порушення вимог законодавства в частині:

 • обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
 • цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;
 • обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
 • здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 цього Кодексу.

Крім того, було зобов’язано Державну податкову службу України оновити та розмістити на офіційному веб-сайті до 30 березня 2020 року оновлений план-графік планових перевірок, які мали розпочатися у період з 18.03.2020 по 31.05.2020. На виконання даної норми 27.03.2020 Державна податкова служба України розмістила оновлений план-графік планових податкових перевірок, з яким можливо ознайомитися за посиланням.

3. Застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Законами України від 20 вересня 2019 року № 128 «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» та № 129-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» відтерміновано застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) та/або програмних РРО для фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку ІІ – ІV групи, а саме:

 • до 01 серпня 2020 впровадження застосування програмних РРО;
 • до 01 січня 2021 року застосування РРО та/або програмних РРО для окремих видів діяльності;
 • до 01 квітня 2021 року запровадження обов’язкового використання РРО та/або програмних РРО для всіх платників єдиного податку ІІ – ІV групи.

Крім того, 06 квітня 2020 року у Верховній Раді було зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення умов ведення господарської діяльності, що здійснюється платниками єдиного податку» № 3309, яким передбачається віднести другу групи платників податків до суб’єктів господарювання, які не використовують РРО, а також встановлення вищого порогу обсягу доходу за календарний рік фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку третьої та четвертої груп, по досягненню якого застосування РРО є обов’язковим, а саме – 4 млн. грн., замість 1 млн. грн.

Будемо сподіватися, що Верховна Рада України прийме даний законопроект у найкоротші строки.

Для консультації щодо оподаткування бізнесу – звертайтесь до експертів SAFIR Law&Finance, залишайте заявку у формі нижче.

ЗАПИТАЙТЕ ЕКСПЕРТА

Читати ще

02.07.2020

Штрафні санкції за несвоєчасну сплату за договорами на період карантину

08.06.2020

Блокування податкових накладних: що робити?

14.05.2020

Простій на підприємстві: допомога по частковому безробіттю на період карантину (інструкція до застосування)

© 2020 Safir Law&Finance. All rights reserved.

меню

Залиште свої дані і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!

Залиште свої дані і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!